Pazarda kızıl kızıl rengini görünce dayanamayıp almış olduğum kızılcıklardan sizlere kızılcık şerbeti yaptım. Kızılcığın vücuda faydalarını saymakla bitiremeyiz, yaz sezonunda kısa süre tezgahlarda gördüğümüz kızılcıklardan alarak faydalanmaya bakalım. Şöyle bir sıralarsak faydalarını :

Kızılcık;  vücut direncini artırır, hastalıklardan korunmamızı ve onlarla baş etmemizi sağlar. Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen, alerjileri azaltan, kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidandır. Ateşli hastalıklarda ve menapozdaki ateş basmalarında çok rahatlatıcı etki sağlar. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşlarına karşı doğal destek olur. Kalp hastalıklarını, prostat ve akciğer kanserini önler. Kızılcık, yaşam ritmimizi ve uykumuzu borçlu olduğumuz zengin melatonin  kaynağıdır.

Malzemeler

  • yarım kg kızılcık
  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı

Kızılcığı yıkayın ve 1 su bardağı su ile kaynatın. Kaynadıktan sonra  bir süzgeçte  posası kalacak şekilde iyice  ezerek suyunu süzün. 2,5 su bardağı şekeri 1 su bardağı su ile kaynatın. Kaynayınca kızılcık suyunu ekleyin. Bir iki taşım birlikte kaynayınca limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynatıp altını kapatın ve kavanoza koyun.

İsterseniz servis yapacağınız zaman yarım su bardağı şerbete yarım su bardağı su ekleyin ya da tadına bakarak istediğiniz tada göre tek bir seferde tüm şerbete su ilave ederek servis edin. Afiyet olsun…


Ayrıca bir önceki yayınladığım yemek tarifini de bir göz atmanızı tavsiye ederim.
Bunun yanı sıra bir sonraki yemek tarifim de ilginizi çekebilir; .

Benzer Yemek Tarifleri

Yemek Tarifleri: Genel, İçecekler