Uzun zaman olmuş tarif girmeyeli ve elimde çok fazla fotoğrafladığım paylaşmak istediğim tarif birikti,  en kısa sürede elimdeki tarifleri girip günü gününe tariflerimi girecek şekilde yapıp yazmak istiyorum. Bu sefer söz veriyorum, bir daha bu kadar arayı açmayacağım, ama inanın yoğun bir kış döneminden sonra baharı da çok hızlı yaşadım diyebilirim, şu sıralar da yine okulun son haftalarının ufak tefek yoğunlukları var ama eskisi kadar değil. Gelelim biriken tariflerin ilkine ; beyaz lahana turşusu ;) Kışın eşim kocaman lahana almıştı ne yapacaktım bu kadar büyük lahanayı bende birazı ile yemek yaptıktan sonra geri kalanını turşu yapmaya karar verdim. Bana uzun gelen beklemenin ardından turşum gayet güzel oldu, umarım sizlerde beğenirsiniz.

Malzemeler

(Ben 5 litrelik bir  cam kavanoz kullandım)

  • Yaklaşık 3 kg. beyaz lahana diyelim (benim lahanam çok büyüktü hepsini yapmadım:))
  • 2 orta boy havuç
  • 2 su bardağı üzüm sirkesi
  • 5 tepeli yemek kaşığı kaya tuzu( salamuralık)
  • 1 çay bardağı nohut
  • 10-12 iri diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1-2 çay kaşığı pul biber
  • kaynatılmış su veya hazır su

Yapılışı

Önce lahanaların dış yapraklarını ayırın turşu için bize göbek yani sert olan kısmı lazım. Bu sert kısmı iri büyük parçalar halinde doğrayın. Havuçları da bir kenarda soyun ve verev şeklinde kesin.(verev olunca daha şık oluyor) Sarımsakları da soyup temizleyin. Sonrasında en alta önce nohutların bir kısmını koyun, sonra sıkı sıkı lahanaları yerleştirin bir miktar tuzu lahanaların üzerine ekleyin. (5 kaşık kaya tuzunu tamamını kullanacak şekilde lahana katlarının arasına koymak üzere göz kararı paylaştırın).Onun üzerine havuçların ve sarımsakların birazını ve bir kaç nohutu serpiştirin. Böylece sırasıyla lahana-tuz-havuç-sarımsak-pul biber (pul biber turşunuza renk ve tat katacaktır.)olacak şekilde kavonozu sıkı sıkı basa basa yerleştirin.  Katı malzemeler bittiğinde üzüm sirkesini ve suyunu ilave edin. En üst kısma lahanalar daha kıtır olsun diye limon tuzunu da ilave edin.

Doldurma işlemini tamamladıktan sonra turşunun ağzını sıkıca kapatmak önemli, eğer kavanozunuzun kapağı vidalı şekilde geçmeli değilse veya emin olamıyorsanız önce streç film ile ağzını kapatın sonra kapağını takın. Güneş almayan bir yerde 2-3 hafta bekletin. Bu beklemenin sonunda turşunuz hazır olacaktır:) Afiyet olsun…


Ayrıca bir önceki yayınladığım yemek tarifini de bir göz atmanızı tavsiye ederim.
Bunun yanı sıra bir sonraki yemek tarifim de ilginizi çekebilir; .

Benzer Yemek Tarifleri